"Miód Spadziowy iglasty oraz liściasty - właściwości i korzyści "
Miód spadziowy różni się od pozostałych tym, że powstaje z wydzieliny mszyc, zwaną spadzią, pochodzącej z drzew, a nie z nektaru kwiatów. Zawiera kilka razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe. Jest uważany za jedno z najzdrowszych i najsmaczniejszych miodów, a jednocześnie za jedno z najdroższych. Ze względu na swoje cenne właściwości prozdrowotne i wysokie wartości odżywcze, jest często określany jako "miód królewski".
"Z czego jest miód spadziowy ? Jak powstaje miód spadziowy ? "
Proces wytworzenia pomiędzy kroplami spadzi i miodu spadziowego jest złożony i wymaga współpracy między drzewami, mszycami, czerwcami oraz pszczołami. W odróżnieniu od miodów nektarowych , miód spadziowy nie powstaje z nektaru, a z wydzieliny mszyc i czerwców. Wydzielina ta jest organiczną substancją, którą mszyce pobierają w postaci kropelek na drzewach . Słodka substancja zwabia pszczoły i to właśnie one tworzą miód spadziowy, bogaty w wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Proces produkcji miodu spadziowego jest niezwykle interesujący i warto go poznać. Ze względu na pochodzenie występuje na liściach drzew oraz drzewach iglastych
"Miód spadziowy iglasty "
Ten wyjątkowy produkt pszczelarski, zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników naturalnych produktów spożywczych i zdrowego stylu życia. Oferuje on nie tylko wspaniały smak, ale przede wszystkim korzystne właściwości lecznicze , prozdrowotne oraz bogaty skład odżywczy.
Miód ze spadzi iglastej jest najczęściej zbierany z jodły, ale można go również znaleźć na innych drzewach iglastych, takich jak świerki czy modrzewie. Mszycze, które pobierają organiczną substancję ze soku drzew, przyciągają pszczoły, które zbierają ją i przenoszą do ula, gdzie powstaje miód spadziowy.
Miód spadziowy iglasty jest bogaty w biopierwiastki, których zawartość jest wyższa niż w przypadku miodów nektarowych. Zawiera między innymi fosfor, srebro, cynę, molibden i wanad. Jest również bogaty w kwasy organiczne, aminokwasy, enzymy, witaminy oraz minerały, takie jak miedź, żelazo czy magnez.
''Miód spadziowy liściasty''
Najbardziej cenionych odmian miodów na świecie, ze względu na swój wyjątkowy smak i prozdrowotne właściwości. Charakteryzuje się on unikalnym procesem powstawania, który odbywa się na liściach drzew liściastych, dzięki mszycom żerującym na nich.
Proces powstawania est niezwykle skomplikowany i wymaga dużej precyzji oraz odpowiednich warunków, występuje raz na kilka lat. Mszyce żerujące na liściach drzew liściastych wytwarzają spadź, którą pszczoły zbierają. Występuje na liściach drzew takich jak jawor, lipa, buk.
Miód spadziowy liściasty charakteryzuje się unikalnym smakiem i zapachem, który odróżnia go od innych rodzajów miodów. Ma on także wiele prozdrowotnych właściwości, w tym wysoką zawartość biopierwiastków, takich jak potas, wapń, magnez i żelazo. Według niektórych badań, miód ze spadzi liściastej może pomagać w leczeniu chorób układu oddechowego i przeciwdziałać chorobom serca i nowotworom.
Wartości Odżywcze (zawartość składników odżywczych i zdrowotnych)
- Cukry proste, takie jak fruktoza i glukoza, które są źródłem energii dla organizmu.
- Witaminy, takie jak witamina C, B1, B2, B3, B5, B6 oraz witamina K.
- Mikroelementy, takie jak potas, wapń, magnez, miedź, żelazo, sód, fosfor i cynk.
- Flawonoidy, czyli związki o właściwościach przeciwutleniających, które pomagają chronić organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.
- Źródło aminokwasów i enzymów czyli podstawowe składniki białek, które są niezbędne dla organizmu do budowy i naprawy tkanek.
Wartości odżywcze miodu spadziowego są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak gatunek drzewa, na którym żerują mszyce, sezon zbiorów i warunki klimatyczne. Ogólnie rzecz biorąc, miod spadziowy ze spadzi liściastej zawiera więcej biopierwiastków niż inne odmiany miodu i dlatego jest uważany za wyjątkowo zdrowy i prozdrowotny.
"Miód spadziowy – właściwości lecznicze''
Właściwości miodu spadziowego może być stosowany w celu łagodzenia różnych dolegliwości.
Miód spadziowy polecany jest :
- przeziębienia
- bólów głowy i migreny
- zmniejsza napięcie nerwowe i działania uspokajającego w stanach niepokoju
- obniża ciśnienie tętnicze krwi
- posiada właściwości odtruwające, co jest szczególnie korzystne dla osób pracujących w warunkach szkodliwych dla zdrowia
- chorób układu krążenia, gdyż poprawia krążenie i rozszerza naczynia wieńcowe (polepsza krążenie)
- chorób dróg oddechowych
- łagodzenia stanów zapalnych, w tym stanów zapalnych skóry
- łagodzenia uporczywego kaszlu, szczególnie dla osób nadużywających tytoń
- kuracji antybiotykowych, które wymagają wzmocnienia odporności organizmu
- problemów z drogami oddechowymi
- regulowania przemiany materii
- leczenia astmy i kamicy nerkowej
- zmniejszania napięcia nerwowego
- przyspieszania gojenia ran
- poprawia pracę serca
- pomaga w regulowaniu przemiany materii (dostarcza fruktozę i glukozę w idealnych proporcjach dzięki czemu ogranicza nadmierny apetyt)
Jak stosować miód spadziowy ?
Jest odpowiedni do przyjmowania zarówno rano, jeszcze przed śniadaniem, jak i wieczorem, bezpośrednio przed snem; Jeśli chcesz cieszyć się rezultatami takiej kuracji, koniecznie zadbaj o systematyczność.
Gdzie kupić miód spadziowy ?
- Unikaj z etykietą rozlany w Unii Europejskiej lub spoza UE . Oznacza to że pochodzenie nie jest do końca znane.
- Na naszej stronie www.apimel.pl. Obecnie dostępne są słoiki 1050g, 650g oraz 260g.
- W okolicznej pasiece. Pamiętaj szukaj miodu z pierwszej ręki.
Pamiętaj miód spadziowy prosto z ula !
Unikaj zakupu w sieciach handlowych. Sklepy zawsze kierują się ceną. Wywiera to presje na dostawcach , dzięki czemu decydują się na sprzedaż najczęściej z Ukrainy, Azji lub kupują u pszczelarzy którzy często obniżają cene kosztem jakość produktu. Obecnie koszt wytworzenia miodu wynosi około 25 PLN za kg. W zależności od miejsca, należy jeszcze doliczyć koszt reklamy, dystrybucji , podatek, słoik i pracę pszczelarza. To też jest wyznacznikiem co kupujemy za jaka cene.
Z względu na właściwości zdrowotne jest zawsze 100 raz lepszą alternatywą dla cukru. Posiadać dwukrotnie więcej glukozy niż fruktozy w idealnych proporcjach dzięki czemu dostarcza nam dużo więcej energii. Zawiera więcej węglowodanów niż cukier i jednocześnie mniej kalorii. Wybór według mnie jest zawsze jeden !!